Otel Energy Saver Sistemleri Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Otel enerji saver röle görevi gören bir sistemden oluşmaktadır. Otelde müşterilere verilen akıllı kartlarla ya da oda kilitleriyle çalışır. Odaya girerken kapının açılması için akıllı kartınızı kullanmanız anda bu sistem harekete geçer. Sadece 15 dakikalık bir gecikmenin ardından bütün elektrik sistemi odaya yüklenmiş olur.

Sistemin tam olarak amacı elektriğin kullanımını kontrol altında tutmasıdır. Bunun yanında odadan çıkıldıktan sonra sistem tekrar odanın enerjisini kapatır. Bu işlemi yapması sayesinde büyük bir tasarruf da elde edilir. Aynı zamanda yangın gibi durumlarında önüne geçilmiş olunur. Bu sistemden bütün müşterilerde memnun kalmaktadır. Çünkü onlarda bazen prizde unuttukları cihazları sonradan hatırlamaktadırlar.

image

Otel Enerji Saver Sistemi Neyi Amaçlar?

Otel odası energy saver sistemi müşterilerin ve otelin güvenliğini sağlamaktadır. Çünkü otel odalarında prizde unutulan bir cihazın o odaya zarar vermesi ile müşterinin özel ve maddi anlamda ki eşyalarına da zarar verecek demektir. Aynı zaman da böyle bir olayın yaşanıyor olması olası bir yangının çıkmasıyla otelin tamamına büyük bir zarar verecektir.

Sistem de tam olarak bunu amaçlar yani otelin ve otel odalarının güvenliğini sağlamak. Çünkü enerji saver sistemi sayesinde açık unutulmuş klima gibi diğer elektronik aletlerin müşteri odadan çıktığı andan itibaren enerjisini keserek müşteri gelinceye kadar da bu enerjiyi kesik bir şekilde kontrol altında tutmaktadır. Müşteri ne zaman odaya gelir kapıyı açarsa o zaman elektrik tekrar devreye girer.

Otel Enerji Saver Sistemi Kullanımı

Otelde kapıların açılması için kapı önlerine yapılmış olan bir kart okuyucu bulunmaktadır. Bu Som Elektronik okuyucuya yerleştirilen bir röle parçası vardır. Aynı zaman da bu parçalardan biride elektrik panosuna her oda için ayrı bir röle şeklinde koyulur. Kullanımı oldukça basit bir düzenekten oluşmaktadır.

image

Odanın müşterilere vermiş olduğu kapıyı açmak için kullanacakları akıllı kart sayesinde enerji saver sistemi devreye girmektedir. Şöyle ki müşteri kapıya gelip o kartı diğer kapının açılması için hazırlanmış düzeneğe getirdiğinde kapının açılması ile elektriğin voltajının ayarlanıp odaya gelmesi ile işlem tamamlanır. Bu durum elektrik kontrolünü en iyi şekilde sağlamaktadır.